Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Tıbbi Otların Toplanması ve Kurutulması

Tıbbi Otların Toplanması ve Kurutulması

Doğadan Toplama

İlaç için kullanmak maksadıyla, tıbbi bitkilerin toplanması kolay bir iş gibi gözükür.  Halbuki bu işi yapacak olanın tecrübeye ve kafi miktarda bilgiye sahip olması gerekir. Gerçekten, tecrübesi olmayan bir toplayıcı birbirine çok yakın iki bitkiyi kolayca karıştırabilir. Bu durumda, evine tıpla hiç alakası olmayan, en azından faydasız, belki de zararlı ve hatta zehirli bir nebatı getirecektir.

Şu halde toplayacağımız cinsi, tereddütsüz (şüpheye düşmeden kesin) ayırabilecek kadar tanımalıyız. İyi tanımakla da iş bitmiyor, aynı zamanda bitkinin en çok bulunduğu mıntıkaları, araziyi ve bitkinin hoşlandığı iklimi de bilmeliyiz. Bütün bunların nebatın tesirli maddesi üzerinde katkısı vardır. Bu sebepten dolayıdır ki bazı tıbbi otların ziraatı yapılmaktadır. Yetiştirmek ise, elbette, ayrı bir ihtisas konusudur.

Toplarken, nebatı kesin tanımanın dışında şunlara dikkat etmeliyiz;

  1. Ellerimiz ve kullanacağımız kaplar temiz olmalıdır.
  2. Bitkinin sadece kullanacağımız kısmı toplanır.
  3. Toplarken çuval, torba yerine küfe, sepet, delikli kutu gibi kaplar kullanılmalı ve bunlara bastırılmadan konulmalıdır.
  4. Bir yerdeki şifalı bitkinin tümü toplanılmamalı, tohumluk bırakılmalı ve lüzumlu yerler kesilerek toplanılmalı. İsraf yapılmamalıdır.

Kurutma:

  • Toplanan bitkinin muhtevasında  değişikliğe sebebiyet vermemek için en kısa sürede kurutulmalıdır.
  • Her nevi kökler (kazık kök, kütüğümsü, yumru, soğan, soğancık) kuvvetli hava akımı olan havadar binalarda veya havalandırma tertibatlı kurutma fırınlarında kurutulur. Kurutmakta zorluk varsa birkaç parçaya yahut dilimlere ayrılarak kurutulur.
  • Saplar ya ince bir tabaka halinde serilir veya gevşek demetler yapılarak münasip yerlere asılır. Yapraklar da ince tabakalar halinde serilerek kurutulur.
  • İri yaprakları, tütün yapraklarında olduğu gibi yan yana dizerek kurutabiliriz, fakat birbirilerine yapışmamasına dikkat edilmelidir.

 

Hakkında admin

Check Also

Zambak (İris Germanica)

Zambak Çiçeği Zambak ; Çayı soğuk algınlığına iyi gelir.Vücut ağrılarını dindirir.Diş ağrılarını ve iltihaplarını giderir.Şişlikleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.