Anasayfa / Tekno Sağlık / TÜRKİYE’ DE YAPILAN NANOTEKNOLOJİ ALANINDAKİ ÇALIŞMALAR

TÜRKİYE’ DE YAPILAN NANOTEKNOLOJİ ALANINDAKİ ÇALIŞMALAR

Türkiye’de Nanoteknoloji odaklı AR-GE çalışmaları, üniversitelerin kendi bünyelerinde kurdukları araştırma merkezleri ve birçok disiplinden araştırmacıların içinde bulunduğu yüksek lisans ve doktora programlarıyla devam etmektedir. Nanoteknoloji konusunu geniş kapsamda ele almak, bazı konularda gerekli teknolojileri geliştirmek, uzman yetiştirmek üzere Bilkent Üniversitesi kampüsü içerisinde kurulan Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM), kuruluş aşamasında T.C. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından 11 milyon TL ile desteklenmiştir. Bilkent Üniversitesi ve diğer özel kuruluşlar bu merkeze yaklaşık 4 milyon TL kaynak sağlamış bulunmaktadır. Toplam maliyeti 30 milyon TL olan bu merkez, 4000 m2‘lik laboratuvar binasında AR-GE çalışmalarını sürdürmektedir. Bu merkezdeki araştırmalar, nanoelektronik ve algılayıcılar (sensörler), nanofotonik, nanofiber ve akıllı tekstil, atom manipülasyonu, yüksek çözünürlüğe sahip ölçü aletlerinin geliştirilmesi ve lazer konuları üzerine yoğunlaşmış bulunmaktadır. UNAM’ın 21araştırma grubu vardır. Bu gruplar endüstri ve ileri teknolojinin onlarca değişik alanında projeler üretmeye başlamışlardır. Merkezdeki öncelikli projeler: enerjinin verimli kullanılması ve alternatif enerji kaynağı açısından dünyanın en önemli gündemi olan hidrojenin depolanması, son yılların en önemli tıbbi problemlerinden biri olan kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelere zarar vermeden öldürülmesini amaçlayan nanobiyoteknoloji araştırmaları ve kirlenmeyen, kırışmayan, su geçirmeyen, renk değiştiren ya da renk tutan kumaşlar başta olmak üzere nanotekstil ve akıllı tekstil uygulamaları üzerine yoğunlaşmıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, Fizik Mühendisliği Bölümü ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın ortak yürüttüğü Nanobilim ve Nanoteknoloji ileri Araştırma Enstitüsü projesinin, 20 milyon TL’Iik bütçeyle 3 yılda tamamlanması planlanmaktadır.

Sabancı Üniversitesi de Sabancı Vakfı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın desteğiyle 50 milyon TL’lik bir yatırımla bir nanoteknoloji merkezi kurma çalışmalarına başlamıştır. DPT desteğiyle Sabancı Üniversitesi’nde hayata geçecek olan Nanoteknoloji Disiplinlerarası Araştırma Merkezi’nde (NANODAM) nanoteknolojinin tüm uygulama alanlarında araştırmalar yapılacaktır. Merkezin, üniversitenin uluslararası ve fikri mülkiyet alanlarında rekabet gücünü artırarak, öncü araştırma alanlarında ilerlemesine katkıda bulunması hedeflenmektedir.

Hacettepe Üniversitesi ise tıp ve sağlık bilimlerindeki başarılı çizginin yanı sıra yine benzer başarılara sahip fen ve mühendislik bilimleri alt yapıları ile disiplinler arası bir kimliğe sahip olan “Nanoteknoloji ve Nanotıp” Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Doktora programını diş hekimliği, eczacılık, fen, mühendislik ve tıp fakültelerinin katkı ve katılımlarıyla2007 yılında hayata geçirmiştir. Sağlık, mühendislik ve fen bilimlerini aynı çatı altında barındıran Hacettepe Üniversitesi, Türkiye’de ve Dünyada’ki birçok üniversite gibi “Nanoteknoloji ve Nanotıp” alanında söz sahibi olmak ve uluslararası rekabet gücünü arttırmak için bir taraftan bilimsel çalışmalarını sürdürürken diğer taraftan eğitim programları açarak bu alanda genç ve deneyimli bireyler yetiştirmeyi hedeflenmektedir.

Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nde Nanoteknoloji Anabilim Dalı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Mikro ve Nanoteknoloji Anabilim Dalı önümüzdeki 10 yılların teknolojisi olan nanoteknoloji alanında lisansüstü eğitimlerini sürdürmektedirler.

Devlet desteğiyle kurulan araştırma merkezleri ve nanoteknolojinin önemini kavramış olan üniversitelerin yanında özel sektör de bu teknolojiyle üretilmiş ürünlerini teker teker Türkiye pazarına sunmaktadır. Yaşar Holding Boya Grubu’nun 50 yıllık markası DYO ile 21. yüzyılın teknolojisi olarak kabul edilen Nanoteknoloji artık Türk boya sanayisine adım atmıştır. Boya ve kaplama sektöründe nanomalzemeler ile yangın geciktiricilik, antimikrobiyel yapı, çizilmezlik, aşınmazlık, korozyon direnci, ses izolasyonu, güneş ışığına dayanım, kendi kendini temizleme, kolay temizlenebilme, bariyer özellik gibi pek çok fonksiyon bir arada ya da ayrı ayrı sağlanabilmektedir.

İstikbal ve yan kuruluşu Boyteks Tekstil A.Ş. AR-GE ekibi tarafından Nanoteknoloji kullanılarak geliştirilen Biocare adlı kumaş, günlük hayatta kullanılan televizyon, bilgisayar, cep telefonu, mikrodalga fırın gibi elektronik cihazlardan yayılan non-iyonize radyasyonu %98,5 oranında engellenmektedir.

Bor ve Nanoteknoloji kullanarak geliştirdiği ürünleri ile dikkati çeken NNT firmasının motorlarda yağ ömrünü %100 uzatan, karbon emisyonunu da %15 azaltan ve yakıt tasarrufu sağlayan ürünleri Türkiye’de ve İngiltere’ de satılmaya başlanmıştır.

Damat TWEEN ADV, Nanoteknoloji ile üretilen “ Sihirbaz Gömlekleri”, ni 2009 yılında kamuoyuna tanıtmıştır. Nanoteknoloji kullanılarak üretilen koton kumaştan yapılan gömlekler nefes alması sayesinde üzerinde kir tutmamakta ve sıvıları kesinlikle içine geçirmemekte, sıvılar gömleğin üzerinden leke bırakmadan kolayca akıp gitmektedir .

500 bin dolar bütçesi olan ve ODTÜ ile birlikte yürütülen 2 yıllık AR-GE çalışması sonucunda ortaya çıkan dünyanın ilk nanoteknolojik perdesi Evlin Tekstil tarafından üretilmiştir. Evlin Tekstil Yönetim Kurulu Başakanı Caniki: “Projemiz Sanayi – Üniversite birlikteliğinin en güzel örneğidir. Nanoteknolojiyi kullandığımız Gren Guard perdeler ayrıca üzerindeki çay, yağ, şarap, gibi organik lekeleri zaman içinde yok etmektedir.” diye belirtmiştir. Nanoteknolojiyle perdelere antibakteriyel leke itici, UV ışınlarını süzen, böcek ve sineksavar gibi özellikler de eklenmektedir .

            Doç. Dr. Ahmet Oral STM Laboratuarında atomları tek tek görüntüleyebilen Taramalı Tünelleme Mikroskobu, hatta bu işi iletken olmayan yüzeylerde de yapabilen Atomik Kuvvet Mikroskoplarını üretmiştir. Son derede duyarlı bir mühendislik gerektiren bu aygıtların bazı parçalarını Saman Pazarı’nda bir kısmını Sanayi Çarşısı’nda, bir kısmını da ODTÜ Teknokent’ te yaptırmıştır. Bu aygıtlar dış ülkelere 60.000 dolarla 150.000 dolar arasında değişen fiyatlarla satılmıştır. DR. Oral bilimsel çalışmalarının ürünlerini Nanomagnetics Instruments Ltd. adlı kendi firması aracılığı ile pazarlamaktadır

 

Hakkında admin

Check Also

Geleceğin sağlık teknolojileri İTÜ’ den

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Akciğer kanseri için erken tespit maskesinden gırtlak kanseri teşhis cihazı, 3D …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.