Hepatit Kronikleşir mi?

Kronik karaciğer hastalığına neden olan hastalıkların virüs tipine göre % 40-80’ini oluşturan hepatite karşı aşı programlarıyla erken tanı ve tedavi önemli…

Medicana International Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Kadir Bahar, dünyada hepatit hastalığına bağlı olarak yılda ortalama 1.5 milyon kişinin hayatını kaybettiğini söylerken, erken tanı ve tedavinin önemine işaret etti. Bahar, “Kronik karaciğer hastalığı geliştikten sonra çok çeşitli  komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bu komplikasyonların tedavisi aynı zamanda ülke ve kişilerde büyük maddi yıkım yapmaktadır. Bu nedenle aşı programları, erken tanı ve tedavi çok önemli” dedi.

Medicana International Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Kadir Bahar,

“karaciğer iltihabı” anlamına gelen hepatit hastalığının başta virüsler olmak üzere toksik maddeler, otoimmün ve metabolik nedenler ile çeşitli sistemik hastalıklar kaynaklı gelişebileceğini söylerken; Hepatit A, B ve C virüsü hakkında bilgi verdi:

“A  virüsü kronikleşmeye neden olmadığı ve aşı ile korunabildiği için toplumsal bir soruna neden olmamaktadır. C virüsü ise ülkemizde batı ülkelerine kıyasla daha az sıklıkla görülmekte…  C virüsü enjeksiyon, uyuşturucu alımı, cerrahi girişimler, dövme, diş tedavisi, cinsel temas ve doğum sırasında bulaşmaktadır. C virüsü alanların % 70-80’inde kronik karaciğer hastalığı gelişmektedir. Henüz koruyucu aşısı yoktur.

B virüsü zorunlu aşıyla geriledi

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de B virüsü en sık görülen,  siroz  ve karaciğer kanserine  neden olan  etkendir. Ülkemizde de son yıllarda B virüs aşısının doğumla birlikte zorunlu olarak yapılması sonucu görülme sıklığı % 10’lardan % 2-7 düzeyine gerilemiştir.  Yine de ülkemizde kronik karaciğer hastalığına neden olan hastalıkların % 40-70’ini oluşturmaktadır.”

 

Hakkında admin

Check Also

Nezle Tedavisi

Bir bardak sıcak suya kurutulmuş ve tabii ufalanmış hanım eli, iki tatlı kaşığı konulup, 15 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.