Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Hardal (Semen sinapis nigrae)

Hardal (Semen sinapis nigrae)

Hardal bitkisi ;

  • Boyu bir metreyi de geçebilen sarı çiçekli bir yıllık nebattır. Tohumu 1 mm den ufak siyahımsı, kokusuz küre biçimindedir, ezilince hardala mahsus koku ve tat meydana çıkar. Bu cins tıbbi yönden faydalı olduğu halde, sofra hardalı olarak tohumları biraz daha büyük olan beyaz hardal kullanılır. Bu beyaz hardaldan Ege bölgesinde Tartopu adı altında sebze olarak faydalınlmaktadır.
  • Kara hardal, Siyah hardal isimleriyle bilinen tıbbi hardal tohumları, kanı durdurmak maksadıyla, kalp rahatsızlıklarında ezilmeden sabah aç karnına bir kahve kaşığı alınır.
  • Zatürreye iyi gelir. Bademcik iltihaplarını, öksürüğü ve anjini tedavi eder.
  • Beyine kan hücum edilince kullanılır.
  • Kanı temizler, idrar söktürücüdür.
  • Kabızı geçirir.
  • Hazmı kolaylaştırır.

Kullanılışı: Siyah hardal göğüs hastalıklarına iyi gelir. Göğüs hastalıklarında gargara yapılır.

Hardal kağıdı cilde iyi gelir. Siyah hardal unundan yakı yapılır. Lapası , 40-50 derece sıcaklıkta hazırlanmalıdır. 50 dereceden fazlası faydasızdır. Lapa için keten tohumu ile karıştırılmalıdır.

Yakı başına 100-150 gram hardal unu gereklidir. Hardal banyosu, 100-150 gram toz tülbent içinde banyo suyuna katılır. 10-15 dk banyo yapılır. Fazla alınan taneleri zehirler. Cilde sürüldüğünde acı verirse yıkanmalıdır.

Sindirim bozuklukları ve mide rahatsızlıkları olanlar hardal yememelidir. Az yenilmelidir. Mide zarı için zararlıdır. Suyu ile ayaklar yıkanırsa kokuları yok eder.

Hakkında admin

Check Also

Zambak (İris Germanica)

Zambak Çiçeği Zambak ; Çayı soğuk algınlığına iyi gelir.Vücut ağrılarını dindirir.Diş ağrılarını ve iltihaplarını giderir.Şişlikleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.