Anasayfa / İç Hastalıkları / Sindirim Sistemi Hastalıkları / Gastrit Nedir? Belirtileri Tedavisi ve Diyeti

Gastrit Nedir? Belirtileri Tedavisi ve Diyeti

Mide zarında oluşan iltihaplanmalar gastrit olarak adlandırılır. Midenin iç yüzeyini saran mide zarı çeşitli nedenlerle kızarıp şişerek gastrite neden olur. Mide yiyecekleri öğütmek için çok güçlü asit salgısı yapar. Midenin iç zarı, kendi ürettiği asitten zarar görmemek için mukus denilen sümüksü bir maddeyle kaplıdır. Asit ve mukus üretimindeki dengenin bozulması durumlarında gastrit, ülser, hazımsızlık vb. gibi şikayetler ortaya çıkar. Gastrit, genel olarak mide asidinin aşırı derecede üretilmesinden kaynaklanır. Mide asidini artıran limon ve sirke gibi gıdaların tüketilmesi; alkol ve sigara tüketilmesi; aspirin, antibiyotik vb. ilaçların tüketilmesi gastrite neden olur veya var olan gastriti azdırmaya sebep olur. Yapılan bilimsel araştırmalar bazı mikroorganizmaların da gastrite sebep olduğunu ortaya çıkartmıştır. Ayrıca çok sıcak gıdalar tüketilmesi sonucu yanma, ameliyat ve travma gibi nedenlerle de gastrit görülebilmektedir. Gastrit ileri yaşlarda görülen kişilerde mide asidi az üretilmesine rağmen görülebilir. Bu durumda meydana gelmesi durumunda atrofik gastrit olarak adlandırılır. Genellikle B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Tedavisi için B12 vitamin takviyesi veya diyet değişikli gerekebilir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtilerin bir veya birkaçı görülebilir. Üst karın bölgesinde huzursuzluk hissi Hazımsızlık ve şişkinlik Bulantı, bazen de kusma İshal Kanama (acil durum belirtisi)

Gastrit Ne Kadar Ciddi Bir Hastalıktır?

Gastrit çok sık karşılaşılan bir durumdur ve genellikle tüm bireyler hayatları boyunca bir veya birkaç kez gastrit şikayeti geçirirler. Çoğu durumda kendiliğinden geçer ve hiçbir rahatsızlık ve iz bırakmadan kaybolur. Bazı kişilerde çok sık ve çok fazla rahatsızlığa sebep olabilir bu durumda en kısa sürede doktora görünmek gereklidir.

Gastrit Tedavisi: Gastrite neden olacak her şeyden uzak durulmaya çalışılır. Tedaviye başlamanın ilk aşaması yiyecek ve içecek rejimine uymaktır. Sıcak ve asitli içeceklerin, yiyeceklerin tüketilmemesi; alkol ve sigara tüketilmemesi, aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların doktora danışılarak tüketilmesi gerekir. Bunlar yapıldıktan sonra mide asidinin üretimini azaltacak sıvı veya tablet şeklinde ilaçların kullanımı gerekebilir. Doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir.

Gastrit ve Mide Ülseri Şikayetlerini Azaltma Yöntemleri: Sigara ve alkol tüketimi azaltılmalıdır. Asprin ve antibiyotik gibi ilaçların kullanımında doktora danışılmalıdır. Gastrit ve Ülser Şikayeti Olanlara Yiyecek Diyeti Serbest Yiyecekler Yasak Yiyecekler Etler(Balık ve Kümes hayvanları) Fırında pişirilmiş haşlama veya ızgara şeklinde sığır ve koyun eti; tavuk, hindi, sakatatlar (karaciğer, Beyin, böbrek, dil, dalak vs.) Yağda kızartılmış etler, salam, sosis, sucuk, pastırma, balık Yumurta Hepsi serbest Yağda kızartılmış yumurta Peynirler Hepsi serbest Yasak yok Tahıllar Beyaz ekmek, çavdar, sade kraker bisküvi, pirinç Yasak yok Çorbalar Sade suda veya domates  suyunda pişirilmiş her türlü çorba Et ve tavuk suyu ile pişirilmiş çorbalar Sebze Bütün pişmiş sebzeler Yasak yok İçecekler Süt, sahlep, ıhlamur, ada çayı, evde yapılmış yoğurt, ayran, açık çay, limonata, sütlü kakao. Kahve, koyu çay, boza, gazoz, soda, karbonat, gazlı ve alkollü içecekler, konserve meyve suları Meyve ve meyve suları Bütün meyve ve meyve suları Yasak yok (konserve meyve suları yasak) Tatlılar Sade kekler, muhallebi, sütlaç, krema, bal, reçel, pelte, lokum, komposto, jöleli tatlılar, sade akide şekeri, kabak tatlisi Çikolatalı pasta, hindistan cevizli pasta, çikolata yağda kızartılmış hamur tatlıları Yağlar Hepsi serbest Yasak yok Çeşni verici yiyecekler Tuz, zerdeçal, yeni bahar, tarçın, tatlı kırmızı biber, kekik, nane, kimyon, zeytin Limon, sirke, acılı baharatlar, turşu, kakao, hardal, taze soğan, sarımsak, acı biber, limon tuzu, salamura.

Soru – Cevap: Gastritten şüpheleniyorum hangi bölüme gitmem gerekir?

Hastanelerin gastroenteroloji polikliniklerine gidilebilir.

Gastrit mide ülserine neden olur mu?

Evet dönüşebilir. Uzun süren gastrit şikayetlerinde muhakkak uzman bir doktora gözükmek gereklidir.

Gastrit bulaşıcı bir hastalık mıdır?

Bulaşıcı bir hastalık değildir ancak nadirende olsa mikroorganizmaların sebep olduğu durumlarda bulaşıcı olabilir.

Gastrit kaç günde geçer, iyileşir?

Bu durum kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Basit bir gastrit 1-3 gün arasında tamamen iyileşebilirken, müzmin bir gastritin iyileşmesi haftalar sürebilir?

Sık sık gastrit oluyorum bu durum normal mi?

Pek çok kişide gastrit sık sık oluşabilir. Alkol ve sigara tüketimi; çay ve kahve tüketimi ve benzeri diyet problemleri sık sık gastrit oluşmasına neden olabilir. Bu durumda bir doktora gözükmek gereklidir.

Not: Bu yazı ön bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. En doğru bilgi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Hakkında admin

Check Also

Safra Kum ve Taşını Çabuk Atma Tedavisi

Barsaklar bol sulu lavmanla boşaltılır. 24 saat hiçbir şey yememelidir. Bir çay bardağı limon suyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.