BÜYÜME GELİŞMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

 

Büyüme ve gelişmeyi etkileyen faktörler
 
1- Genetik faktörler
2- Hormonal faktörler
3- Cinsiyet
4- Maternal faktörler
5- Postnatal faktörler
- Genetik faktörler: Kısa boylu ailelerin çocukları kısa, sarışın olanların çocukları açık renkli olmaya eğilimlidir. Irk ve ailelere özgü farklar kalıtımla ve genetik yapı ile ilgilidir. Genetik farklılıklar çeşitli hastalıkların ortaya çıkışını da etkiler. Hemofili, Akdeniz anemisi, altı parmaklılık, şeker hastalığı gibi. Yine 46 olması gereken kromozom sayısının 47 olduğu mongol (down sendromu) hastalığıyla doğan çocuklar zekaca geri olurlar ve çeşitli organ bozuklukları bulunur.  
 
- Hormonal Faktörler: Çocukların büyüme ve gelişmesini etkileyen en önemli iki hormon büyüme hormonu ile tiroid hormonudur. 
 
- Cinsiyet: Büyüme-gelişme süreci kız ve erkek çocuklarda farklıdır. Doğumda kızların tartısı daha düşüktür. 10-11 yaşlarına kadar erkek çocuklar daha iri olur. Ancak kızlarda ergenlik daha erken başladığından 11-14 yaşlarında kızlar erkekleri geçer.
 
- Uterus içi ortam faktörleri: Döllenmiş yumurtanın normal bir yenidoğan durumuna gelmesi için gebe annede çocuğa zararlı olabilecek bozuklukların bulunmaması, uterus ve plasentanın normal olması gerekir. Annede iyot eksikliği varsa çocuk guatrlı doğar; demir eksikliği varsa çocuğun demir depoları eksik kalır, kansızlık gelişir.
 
Gebelik süresince annenin aldığı ilaçlar, alkol, sigara çocuğun gelişimini olumsuz etkiler. Gebelikte röntgen ışınlarına maruz kalan annelerden doğan bebeklerde çeşitli anomaliler gelişebilir. Yine hamileliğin ilk 3 ayında frengi, kızamıkçık gibi hastalıklara yakalanan annenin çocuğunda zeka geriliğine varacak kadar değişik anomaliler gözlenebilir.
 
- Doğumdan sonraki faktörler: Doğumdan sonra çocuğun büyüme ve gelişmesine etki eden en önemli faktör beslenmedir. Yeterli besin maddelerini alamayan bebekte bir süre sonra beslenme bozukluğu belirtileri ortaya çıkar. Bebeğin gelişmesini bozan 2. önemli faktör ise kalp ve böbrek hastalıkları gibi çeşitli hastalıklara yakalanmasıdır.
 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

la famille bélier streaming50 nuances de grey streamingfast and furious 7 streamingfast and furious 7divergente 2 streamingavengers 2avengers 2 streamingdivergente 250 nuances de grey filmcinquante nuances de greycinquante nuances de grey streamingcinquante nuances de grey filmpapa ou maman streamingla famille bélier streamingla famille bélierla famille bélier streaming vfchappie streamingtimbuktu streamingfilm a voirfilm en streamingfilm en streaming vffilm gratuitfilm streamingfilm streaming vffilms en streamingfilms streamingregarder filmregarder film en streamingregarder film gratuittelecharger filmcpasbienpapystreamingdpstreamfull streamzone de telechargementc pas bienstreamizstream completstreamayk streamingcestpasbienstreaming filmyouwatchvk streamingomg torrentsortie dvddp streamfilm 2015streamcompletfullstreamhttp://francetelecharger.comfilm en streamingfilm streamingfrstreamiingvf.comfilm en streamingfilm streamingfrtelechargger.comfilm en streamingfilm streaminghtc desire 510 caseshtc desire 610 casehtc desire 510 belt cliphtc desire 816 belt cliphtc desire 816 belt clipmotorola moto g belt clipnokia lumia 520 belt clipnokia lumia 630 casenokia lumia 530 casechief architect premier x7 crack